Movies

Poslední aristokratka - Zbloudilý syn se vrací domů!

03.11.2019 19:58

Jiří Vejdělek - Poslední Aristokratka

Originální název: Poslední Aristokratka
Rok uvedení do kin: 2019 
Jazyk originálu: Čeština
Délka filmu: 110 minut
Hlavní role: Yvona Stolařová

Modrá krev není voda!

Humoristický knižní román z péra kastelána Evžena Bočka se konečně dočkal svého převtělení na obří filmová plátna. Vcelku dobře zabezpečená New Yorská středoškolačka Marie Kostková, dcera americké matky a emigranta z Československa se potýká z rozporuplnými pocity. Vždy měla za to, že je její tatíček pouze skromným lektorem češtiny, teď však zjišťuje, že se jedná o potomka starodávného šlechtického rodu, jenž byl však nucen opustit svou rodnou vlast.

A právě jeden telefon vše navždy změní. Antonín Kostka z Kostky dostál slibu, který dal svým prapředkům a získal rodové sídlo zpátky. Teď spolu se svou famílií míří zpátky ke kořenům. Jenže tenhle příběh není „Deníkem princezny“, ale spíš jeho verzí naruby. Kostka se za blahých restitučních 90.let nachází ve stádiu pomalého rozkladu a navrch ještě se značně svérázným personálem.

***

Energie českého filmu míří správným směrem!

Právě střed krásné představy, kterou oplývá zejména maminka hlavní hrdinky, jež si sebe sama vysnila jako klon britské princezny Diany a skutečným stavem věci, tvoří primární východisko jednoduché dějové linie. Vejdělek do celého konceptu navíc vetkává zasněženou krajinu a příměs romantiky, právě tyhle dvě proměnné zadělávají na tuzemskou vánoční stálici. Ona bílá pokrývka prostě za každého počasí, a zvlášť v tomto podzimním období působí trefně a dává zavdat blížícím se svátkům klidu a pohody.

Nejde o žádný céčkový film, který by byl napěchovaný nesmyslnými, rádoby vtipnými narážkami. Ovšem původní veselé scénky perfektně zafungují i v „oživlém“ kinematografické průmyslu, k nimž se kromě vytříbeného jazyka nyní přidávají obstojné kulisy, i dobře zvolené kostýmy. Středobodem dvouhodinového snímku jsou však pro nás již běžné každodenní trampoty, které v současné době přehlížíme. Nicméně světlo, teplo, telefon, či dokonce televize, to je pro hrdiny tohoto spektáklu doslova dar z nebes.

***

Dobrá jednohubka ke štědrovečernímu stolu!

Navzdory hvězdnému obsazení, ale nelze mluvit o žádných mistrovských výkonech v této branži. Režisér od první, do poslední scény dává jasně najevo, že své dílko zaměřuje spíše na průměrného diváka. Právě onen průměr je zde naprosto určující, lehká zápletka, láska nesmí chybět, no a samozřejmě trocha vtipu, i tak by se tento počin dal popsat.

Mnozí knihomolové budou sice tvrdit, že na knihy tento „paskvil“ nemá, ale já si to nemyslím. Jestliže jdete do kina pouze za účelem relaxu a vyčištění si hlavy, rozhodně nešlápnete vedle. Dostanete slušnou dávku dobrého zábavního průmyslu, ale i pár trochu hlubších myšlenek. Troufám si říci, že za rok budeme „Poslední aristokratku“ sledovat po boku takových klasik jako jsou „Tři oříšky pro Popelku“, anebo všemi oblíbeného „Anděla páně“. Za mě slušné 4. z 5. hvězdiček a doporučení k tomu! Trailer je k dispozici ZDE

 

Aladin - Máš tři přání, využij je dobře!

04.07.2019 13:46

Guy Ritchie Spectre

Originální název: Aladdin
Rok uvedení do kin: 2019 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 128 minut
Hlavní role: Mena Massound

Co dělá člověka šťastným?

Malý špinavý zlodějíček s ušlechtilými cíli se zuby nehty snaží vymanit z okovů svého osudu. Pokud nemáte bohaté rodiče, zámožné příbuzenstvo, či alespoň dobrý původ, jste odkázáni živořit na ulici. Aladin je již řadu let sirotkem, který kromě malé vychytralé opičky nemá žádné přáteli. Přežívá ze dne na den, stylem z ruky do huby a snaží se přijít na kloub tomu, proč je k němu život tak krutý. Naproti tomu Jasmína žije v přepychové zlaté kleci, obklopena služebnictvem, i vybraným jídlem. Ovšem i tak není šťastná, protože i přestože má zdánlivě vše, na co jen pomyslí, chybí jí hlavní proměnná v podobě svobody.

Tihle dva jsou tak odlišní, jak jen mohou být. Stojí na opačných stranách sociální pyramidy, správně by se ani neměli nikdy potkat. Avšak i tak je svede dohromady stejné přesvědčení, oba chtějí totéž, i když každý trochu jinak. A tak zatímco, dva mladí hrdinové bojují s větrnými mlýny v podobě společenských konvencí a drsných pravidel, uvnitř sultánovi říše se probouzí vzpoura, která má za cíl nejen svrhnout panovníka, ale taktéž nastolit dlouhou a mučivou krutovládu.

***

Agrabah vstává z mrtvých ve zcela jiném rozměru!

Možnosti znovu vzkřísit slavnou animovanou komedii pro nejmenší diváky dostal režisér Guy Ritchie, pro nějž uplynulá léta nebyla příliš příznivá. Jeho poslední dva filmy „Krycí jméno U.N.C.L.E.“ a „Král Artuš – Legenda o meči“ spadaly do oblasti propadáků, které místo kýženého nadšení sklízely spíše nelibou kritiku. A tak není divu, že se možnosti natočit celovečerní hit pro rodiny s dětmi, tak ochotně chopil. Jistě, lze konstatovat, že pohádka sama o sobě jen tak někoho nezklame, protože Guy sázel na jisté karty – nádherné dekorace, krásné kostýmy a obstojné herecké výkony, ale rovněž se nedá ani říci, že by si ze sto dvaceti osmi minut dlouhého snímku divák sedl vyloženě na zadek.

Úkol zněl naprosto jasně, natočit hranou verzi dlouholetého hitu, která by se pevně držela staré předlohy, ale zároveň ji obohatila o některé nové poznatky. Disney v tomto případě cílil hlavně na rodinou podívanou, v níž by si všichni sledující napříč věkovým spektrem našli to své. Nutno podotknout, že prvotní záměr byl naplněn více než jen zdařile. Ve výsledku se podařilo stvořit téměř stejný velkofilm jako před lety. Jistě, pár nových scén, i písní by se tu přeci jen našlo, ale je jich po skromně. A tak vás žádné nové dobrodružství, kromě standartních vzorců nečeká.

***

Neurazí, nenadchne, ale za příjemnou relaxační chvilku rozhodně stojí!

Mladý jinoch vskutku působí pompézním dojmem, oblečení září všemožnými barvami a luxusem. Atmosféra arabské pouště na vás z kinosálu doslova dýchá, oceán, poušť i nepřeberné množství špinavých uliček, jež se mísí s dechberoucími palácovými stavbami nabádají k příjemně strávenému odpoledni v kině. Troufám si říct, že si každý přijde na své a hraná verze se svou zábavností, i jiskrou vyrovná původní předloze.

I když, jak o tom, tak přemýšlím, tak mi tu něco přeci jen chybělo. Možná špetka originality a osobního ducha. Je to hezká podívaná, milá a rozhodně stojí za to jí vidět, ale je až moc konvenční. Snaží se zuby nehty kopírovat sled originálu, což oproti „Louskáčkovi a čtyřem říším“ hodnotím značně pozitivně. Na druhou stranu, trocha kreativity by celému konceptu neublížila. Za mě solidní 4. z 5. hvězdiček a doporučení k návštěvě! Trailer v českém znění lze shlédnout ZDE.

Ready Player One - Najdi vejce a vyhraj!

12.07.2018 21:25

Steven Spielberg - Ready Player...

Originální název: Ready...
Rok uvedení do kin: 2018 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 140 minut
Hlavní role: Tye Sheridan

Ponořte se do virtuální reality!

Svět zasáhla katastrofa nevídané obdoby. Kdysi obyvatelné a životem bující území skončilo v prachu. Lidstvo si zničilo svou planetu, která se stala pouhým místem pro přežití. Nádherná krajina, fauna i flora. To všechno a mnohem víc prostě lehlo popelem. Jediná možnost úniku je OASIS, hra nové generace, ve které je možné úplně všechno. Můžete se vydat na cestu do nevídaných končin, aniž byste hnuli brvou. Stanete se kýmkoliv si zamanete, dokonce si lze přijít i na nějaký ten peníz. Tato dimenze je vším. Najdete tu školy, zábavní parky, ale i rozsáhlá pracoviště. Jednoduše dokonalost sama.

Nicméně, když tvůrce James Haliday naposledy vydechne začne se dít hotové peklo. Zanechá po sobě totiž velkolepou závět. Do svého celoživotního díla vložil skryté velikonoční vejce, jenž tomu, kdo jej nalezne zajistí nepřeberné bohatství a podíl v jeho korporátní společnosti. Lákavá nabídka, není liž pravda? Pro Wadea je to jedinečná možnost, jak se vymanit ze spárů Columbijského slumu a jeho nuzných podmínek ve kterých živoří doslova ze dne na den. Jenže netuší, že se tahle nevinná hříčka stane doslova bojem na život a na smrt!

***

Jedna z nejoblíbenějších knih poslední doby míří na filmová plátna!

Otázkou je, co činní „Ready player one“ tak výjimečným? No přeci Steven Spielberg, jenž se tentokrát s plnou parádou chopil režisérských opratí a vytvořil tak něco, co se bude líbit stejnou měrou jak dětem, tak i dospělým. Podařilo se mu totiž zbortit hranice mezi „vysokým“ a „nízkým“ uměním. Přitom však ději nechybí ráz, ani přehlednost, díky níž se budete v celém příběhu bez problému orientovat. Navíc drobné narážky na známe snímky z prostředí 70.-80.let nabízí prostor k identifikaci a sebepoznání opravdu každému.

Co trochu pokulhává je samotná „realita“ roku 2045, která není tak barevně vylíčená jako její internetový protějšek. Hlavně lidské postavy v ní mají své značně velké, nejen osobní rezervy. A ach ano, jistě Spielberg si většinu knižní předlohy prostě jen předělal k obrazu svému. Celé několika měsíční dějství je zde zúženo do 140. minut a rovněž i úkoly zaznamenaly enormní změnu, což je trochu škoda.

***

Jste připravení na multidimenzionální dobrodružství nové doby?

Velkým plusem je ovšem spolupráce autora knihy Ernesta Clina na této adaptaci. Díky jeho zásahu si filmové zpracování zachovává stejnou míru akce a smyslu, jako původní dílko. Jedná se totiž o nečekaně rozumný a smysluplný snímek, ať se na něj díváte z kteréhokoliv úhlu. Hlavně ve vás dokáže vzbudit opravdu obrovský příval emocí, které nepominou ani po odchodu z kina.

Trnem v oku jsou jen záporní hrdinové, kteří jsou mírně řečeno neschopní a opravdu velice průhlední. Rozhodně neočekávejte žádný velkofilm, který vám nedá spát dnem, ani nocí. Spíše se jedná o pěkný rodinný filmeček, ve kterém si každý něco najde. Pokud nebudete mít přílišná očekávání, odejdete spokojení. Mně se to docela líbilo a rozhodně bych se na tuhle honbu za pokladem ještě nejednou podívala. Hodnotím 3.7 z 5. hvězdiček a doporučuji vaší pozornosti coby relaxační záležitost. Trailer je k dispozici ZDE.

Největší showman - Úsměv je to nejcennější na světě!

04.02.2018 18:34

Michael Gracey - Největší Showman

Originální název: The Greatest Showman
Rok uvedení do kin: 2017
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 105 minut
Hlavní role: Hugh Jackman

Nechť ta nejlepší show započne!

P.B. Barnum není nikým jiným než chudým krejčovským synkem, který se se svým otcem potlouká Spojenými státy a snaží si vydělat aspoň na chleba. Jednou je jejich cesta zavane až do sídla zámožné americké smetánky. Právě tam se seznámí se svou životní láskou, blonďatou dívenkou, která je pro něj však nedostupná. Jak by se ji také mohli dvořit, vždyť ona má vše, co by si jen mohla přát a on je jen obyčejný bídák. Po smrti svého otce je Barmun odkázán jen sám na sebe, přichází o střechu nad hlavou a je nucen dát se ke stavařům železnic, aby získal nějaký ten peníz. Nicméně ani po letech dřiny a utrpení nedokáže zapomenout na svou dětskou zamilovanost a velké sny.

Vrací se do města, aby získal tu, jíž patří jeho srdce. Jenže by ji rád dal něco víc než jen svou oddanost. Touží po blahobytu a uznání, ale hlavně po úsměvech, které by mohl lidem rozdávat. Sní o lepším světě. A právě z těchto fantazijních představ se zrodí cirkus, místo, kde je možné zažít tu nejkouzelnější show na světě. Místo, kde je možné dotknout se hvězd. Tak tedy vstupte a bavte se, představení začíná!

***

Pohledný principál si prospívá cestu až ke svým nejtajnějším přáním! 

La la land vnesl do kin muzikálový duch a získal si nemalý věhlas svých diváků. Byla to doslova bomba, která k velkému plátnu přilákala i ty, kteří tento žánr zrovna dvakrát nevyhledávali. Největší showman se snaží na tohle velké fiasko navázat, a tak kromě Rebbeci Fergoson, která si paradoxně zahrála slavnou operní divu, všichni poctivě zpívají, co jim hrdlo ráčí. Hugh Jackmann si tak stejně jako hlavní hrdina plní své dávné touhy! Všechno se vlastně děje tak, jak by se dalo očekávat.

Film lze obecně vymezit jako biografický muzikál, nutno podotknout, že tohoto konceptu se mladý debutující režisér Michael Gracey držím opravdu zuby nehty, jelikož se od naplánované šablony neodtrhne ani o centimetr. Sází doslova a do písmene na jistotu. Obří efekty jsou vždy střídavě doplňovány chytlavými písněmi, které se pohybují v bezpečných vodách popu. Ovšem garantuji vám, že po odchodu ze sálu, vám všechny songy budou znít v hlavě ještě hodně, hodně dlouho.

***

Předvídatelná klasika, na které si snad každý najde něco svého! 

Nutno podotknout, že ani životopisná linie nevybočuje ze starého dobrého středu. Krásný dětský románek otrhaného kluka a dívky z lepší společnosti plynule přechází v rodinný život, proklatý pohádkovou idylkou. Bezejmenný muž se propracuje až na vrchol společenského žebříčku. Sem tam musí sice překonat nějakou tu překážku, ale buďte si jistí, že nakonec dojde ke svému šťastnému konci. Pokud se však pídíte po něčem jako je hlubší psychologie postav, či osobitá zápletka, tak jste vedle, jak ta jedle. Showman je totiž klasický romantický film, který cílí na masového diváka.

Rozpočet okolo osmdesáti milionů je rozhodně poznat, vždyť audiovizuálními efekty se to během více než stominutového snímku jen hemží. Je to zkrátka typický rodinný film, který neurazí, ale ani velkolepě nenadchne. Klišé a víra v lepší zítřky je doslova a do písmene hlavní náplní tohoto snímku. Přesto jsem z kina odcházela nadšená, protože mi pan P.B. poskytl přesně to, co jsem potřebovala – rozptýlení a příjemně strávený čas. Určitě se na „Největšího showmana“ ještě někdy podívám. Zatím mu dávám pěkných 3.5 z 5. hvězdiček!  Trailer je k dispozici ZDE

Zakladatel - Americká církev nové doby!

28.10.2017 18:08

John L. Hancock - Zakladatel

Originální název: The Founder
Rok uvedení do kin: 2016 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 115 minut
Hlavní role: Michael Keaton

Převratná událost přichází! 

Ray Kroc je malý neúspěšný prodejce elektrotechniky. Se svými vynálezy vlastně všem leze dost krkem.  Snaží se prorazit a vydobýt si své místo na slunci, ale ostatním je spíše pro smích. Moderní mixéry, super skládací stolky, či jinou podobnou vymoženost dnes už nikdo nechce. Až do chvíle, kdy mu přijde jeho životní telefonát. Nový fastfoodový podnik v Saint Bernardino si chce objednat rovnou šest jeho strojů. Zdá se, že Kroc má zase jednou štěstí, i když zatím netuší, že mu do klína spadla zatím největší příležitost všech dob!

Osud ho zavede k bratrům Mcdonaldovým, vlastníkům malého podniku vyrábějícího burgery. Ray restaurace na první pohled zaujme, na rozdíl od jiných systému rychlého občerstvení tady dostanete své jídlo hned a bez čekání. Když mu sourozenci ochotně ukáží svůj podnik, Ray neztrácí šanci. Tohle je něco, co již dlouho hledal, možnost vydělat si miliony a miliony dolarů. Jenže zatím co on vidí cestu k bohatství, McDonaldi po ničem z toho netouží. Dva vesničané z Kalifornie chtějí jen dělat dobré Hamburgery a nic víc. Kroc ovšem netouží nechat nic náhodě, a tak přebírá iniciativu do svých rukou. 

***

Nastává nová éra ve světě stravování, fenomén se dere na světlo!

Přiznejme si to na rovinu, kdo z nás aspoň jednou nenavštívil restaurační zařízení se žlutými oblouky – McDonald? Komu nechutnají jejich Big macky, jablečné taštičky, křupavé nugetky nebo koktejly? Přemýšleli jste vůbec někdy o tom, jak se tento fenomén zrodil? Že ne? Tak právě teď máte tu možnost, režisér John Lee Hancock vás vezme na výlet do 60.let minulého století, respektive do Spojených států amerických. Dá vám možnost nahlédnout pod pokličku jednomu z nejúspěšnějších a nejkontroverznějších podnikatelů všech dob! Připravte se na příběh plný podlosti, krutosti a vychytralosti, připravte se na budování pravého amerického snu.

Celý děj se točí kolem sporu s bratrem a Krocem. Přičemž druhý jmenovaný je zde vykreslen především v negativním světle. Pro naše Evropské chápání se toto může jevit jako kulturní šok. Jen si to představte, jeden z pilířů naší moderní společnosti se zakládá na nečestnostech a lžích. I přesto se jedná o učebnicový příklad seberealizace a vytvoření impéria, které je i po tolika letech stále oblíbené a při síle. To už je čin hodný uznání, nemám snad pravdu? 

***

Pravdivý příběh o tom, jak z ničeho vybudovat pravý americký sen!

Autobiografické filmy u mě nebývají příliš oblíbené, ale u „Zakladatele“ jsem udělala výjimku. Přeci jen měl snímek spoustu pozitivních ohlasů a vesměs dobré hodnocení na filmových databázích. Svého rozhodnutí nelituji, i když musím přiznat, že jsem po skončení snímku zůstala s pusou do kořán. Takovýto vývoj událostí jsem nečekala, stejně jako i vesměs negativní vykreslení pilotního aktéra. Nicméně oceňuji režisérovu snahu o vypovězení pravdivého životního příběhu. Teď, když si jdu k McDonaldovi pro něco dobrého na tento příběh myslím a nemohu se přestat pozastavovat nad tím, jak nadčasové měl tehdy zakladatel myšlenky.

Jedná se o velice povedenou biografii, kde na jejím koci nechybí ani pár opravdu zajímavých číselných informací. Dobře vybraní herci a důvěryhodná atmosféra té doby dělají z tohoto filmu jeden z hitů minulého roku. Rozhodně se jedná o něco, co vám nesmí uniknout. Za mě rozhodně vysoké hodnocení 5. z 5. hvězdiček! Tak si to honem běžte pustit, nebo aspoň trailer, který najdete ZDE. 

Kráska a zvíře - Láska hory přenáší!

01.05.2017 20:51

Bill Condon - Kráska a zvíře

Originální název: Beauty and the Beast
Rok uvedení do kin: 2017 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 130 minut
Hlavní role: Emma Watson

Co znamená opravdu milovat? 

Mladý sobecký princ měl všechno, co se mu jen zachtělo. O své poddané neprojevoval nejmenší zájem. Proč by také měl, jen ať platí daně, hlavně, ať se jemu dobře žije. Jednoho chladného večera, když krajinou otřásá bouře, zavítá do šlechticova zámku stařenka a marně žádá o střechu nad hlavou. Nabubřený milostpán ji ráčí vykázat, ale žena na něj pro jeho chamtivost a pokřivené srdce uvalí mocnou kletbu. Jeho promění ve strašlivé zvíře a zámek opřede kletbou zapomnění, stejně jako sloužící, ze kterých se stanou pouze oživlé věci. Spasit ho může jen opravdová láska, ale kdo dokáže milovat netvora?

Belle si vždy přála získat od života víc, od raného dětství totiž trčí v maloměstě. Jistě, dny jsou tu poklidné a tak nějak pořád stejné. Avšak děvče zoufale touží po dobrodružství, ráda by navštívila exotické země, vzdělávala se a byla pánem své vlastní budoucnosti. Jenže od ní všichni očekávají, že si vezme Gastona, největšího náfuku široko daleko, konečně se usadí a založí rodinu. Zřejmě by to tak i dopadlo, kdyby nebylo onoho osudové dne, který všechno změnil!

***

Staří přátelé se vrací, tentokrát v novém kabátě!

Tenhle příběh každý z nás zná, starší je než čas. No, možná je přeci jen o trochu mladší. První animovaná verze vznikla ve studiu Disney okolo roku 1991. Jejího příkladu následovala hraná verze Jeana Cocteaua z roku 1946, která byla navíc doplněna špetkou té světové poezie. Rok s rokem se sešel a v roce 2014 jsme se dočkali německé verze této oblíbené pohádky. Až nakonec o tři roky později přišla velkolepá disneyho verze s rozpočtem přes 160. milionů dolarů.

Tvůrci šli opravdu na jisto, jak jinak si vysvětlit, že do role Krásky obsadili velmi populární Emmu Watson, kterou známe hlavně díky postavě Hermiony z Harryho Pottera. Emma dokonce upřednostnila tuto roli, před účinkováním v muzikálu La la land. Svou hrdinku vylepšila, dodala ji trochu té ženskosti, sebedůvěry a tvrdohlavosti.

***

Nádherně romantický příběh pro všechny věkové kategorie!

 Rozhodně se na ničem nešetřilo, což ukazují nejen dech beroucí dekorace, ale i počítačové ztvárnění mluvící Paní Konvičkové a dalších zakletých lidí v přepychovém vězení. Zkrátka a dobře, přepych, velkolepost a pompéznost, kam se jen podíváš!

Na první pohled zcela jistě famózní podívaná, u které budete třeštiti oči. Písničky a herecké výkony přímo kopírovaly svou starší sestřičku z devadesátých let. Odcházela jsem z kina opravdu nadšená, přesto se z odstupem dvou dnů nemohu ubránit pocitu, že mi na snímku přeci jen něco scházelo, i když teď přesně nedokážu popsat co. Tenhle sžíravý pocit je přesně důvodem, proč ode mne Emma a Netvor dostávají „jen“ 4. z 5. hvězdiček. Nicméně i tak, bych si na film klidně zašla znovu! Viz. Trailer k filmu – ZDE.

Fantastická zvířata a kde je najít - Svět kouzel už čeká!

26.11.2016 22:42

David Yates- Fantastická zvířata a..

Originální název: Fantastic Beats and..
Rok uvedení do kin: 2016 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 133 minut
Hlavní role: Eddie Redmayne

Objevte skrytou dimenzi reality!

Píše se rok 1924 a celou zeměkoulí před nedávnem otřásla Velká válka. Nyní jak se zdá už vše zlé pominulo a tak mohou nejen obyvatelé Spojených států amerických volně dýchat. Jenže není tomu právě tak, nedávno totiž  v Evropě zaútočil mocný černokněžník, který jak se zdá nelituje vůbec ničeho a nikoho. Ba co více, jeho útok nezůstal zcela bez povšimnutí a obyčejní obyvatelé začínají něco tušit o existenci alternativního světa kouzelníků.

Právě v tomto okamžiku přijíždí do New Yorku zvídavý mladík Mlok Scamander, který ve svém na první pohled obyčejném cestovním kufříku, veze hromadu kouzelnických tvorů, kteří jsou navíc ve Státech zakázaní. Jenže by si této maličké skutečnosti možná nikdo ani nevšiml, kdyby se mu jeho „mazlíčci“ nerozutekli po celé metropoli. Čaroděj se je přirozeně pokouší chytit dříve, než ztropí poplach v životech všech „nečarů“, jenže tím se nevědomky připlete do víru velmi nemilých událostí. 

***

New York ukrývá mnoho tajemství, dokážete je všechna odhalit? 

Zatímco na pulty knihkupectví vtrhl osmí příběh o chlapci s jizvou na čele, tak do kin míří jeho „magické dvojče“. To se odehrává pár desítek let před narozením legendárního kloučka, jenž změní dějiny světa čar a kouzel. Avšak ani tehdy nebyl život kouzelníků zcela růžový. Mnoho let utajované komunitě totiž hrozí velké odhalení, které může mít za následek nejednu smrt.

Na první pohled by se mohlo zdát, že valnou většinu snímku si pro sebe uzurpují podivuhodná stvoření, vždyť není se ani čemu divit, když to má film přímo v názvu. Avšak opak je pravdou. Herecké obsazení v čele s oscarovou hvězdou Eddiem Redmaynem, Katherine Waterston, či Colinem Farrellem dává jasně na srozuměnou, že se bude jednat o více, než jen o „pohádku na dobrou noc“.

***

Stejný režisér, nový příběh, strhujicí jízda od začátku až do konce!

Režírování opět vzal za své David Yates, který je mimo jiné autorem posledních čtyř „kinematografických“ zpracování populárního Harryho Pottera, ovšem tentokrát mu při jeho tvorbě pomáhala i samotná spisovatelka J. K. Rowlingová. Nicméně nenechte se zmást, s Harrym nemají Fantastická zvířata, snad kromě úvodní znělky, téměř nic společného. Celý příběh si „jede“ svou zcela originální dějovou linii. Také postavy nám zde o trochu více vyrostli, už to nejsou jen nezkušení studenti, ale plnohodnotné dospělé osoby, které to s hůlkami rozhodně umí! Takže o akční scény a přemisťování tu rozhodně nouze nebude.

Na tuhle vstupenku do dimenze plné fascinace a neuvěřitelných věcí jsme všichni čekali opravdu dlouho, a teď je tady! Máme možnost prožít znovu nezapomenutelná dobrodružství s hrdiny, které jsme zatím neměli šanci poznat. No a já si dokonce troufám říci, že famózní Amerika je ještě lepší než britské Bradavice! Za mě tedy maximálních 5 z 5 hvězdiček a vřelé doporučení k návštěvě kina.  Co ještě dodat? Asi nic, snad jen, že se opravdu těším na pokračování, které je zatím naplánováno na rok 2018. A pokud jste ho ještě neviděli, tak filmový trailer naleznete ZDE.

Inferno - Už je za minutu dvanáct!

30.10.2016 14:03

Ron Howard - Inferno

Originální název: Inferno
Rok uvedení do kin: 2016 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 122 minut
Hlavní role: Tom Hanks

Lidstvo může spasit jen zkáza!

Svět už za dlouhá léta své existence poznal nespočet hrdinů.  Za mnohé si jmenujme agenta jejího veličenstva, Jamese Bonda. Teď na jeho místo přichází slavný vysokoškolský učitel symbolismu, který je kromě jiného i velkým milovníkem umění a klasické literatury. Nicméně dnes půjde o více, než jen o prosté předávání vědomostí. Profesor Langdon bude muset vyřešit tajuplnou záhadu dříve, než vypukne katastrofa. 

A to všechno jen kvůli vizionářskému milionáři, který se rozhodl zbavit planetu zbytečného přelidnění. Pro tento účel vytvořil nový geneticky upravený typ moru – Inferno, které dokáže během tří dnů nakazit přes 95% lidské populace. Na konci téhle infekce čeká jen smrt, strašlivá muka.

***

Jen hádanka je klíčem ke katastrofe, která číhá kdesi na povrchu!

Ve filmové adaptaci dalšího z řady románů od Dana Browna se tentokrát v hlavní roli představí Tom Hanks, který je dozajista velkým lákadlem pro všechny „kino“ fanoušky. Přičemž i samotnému snímku opravdu nic nechybí, protože se jedná o velkou dávku mystiky, napětí a především akce!

V novém příběhu se hodně zaměříme na známého italského básníka Datnta Alighieri. A tak nám divákům může připadat, že na hodně velkou chvíli ustrneme ve Florencii, která byla na přelomu 14. a 15. století jeho domovským městem. Nicméně nevěstě hlavy, po troše ryze evropského dobrodružství se dostaneme i někam kousek dál, konkrétně tedy do Malé Asie. 

***

Napínavá mise za záchranou zeměkoule, kterou rozhodně nesmíte propásnout!

Stejně jako předchozí dva Brownovi romány, Šifru mistra Leonarda, či Anděli a démony, tak si i tento vzal pod svá křídla americký režisér Ron Howard. A věřte nebo ne, celkem obstojně se s tímto velice nelehkým úkolem vypořádal. Snímek je tak obzvláště zajímavý svými nečekanými zvraty, kdy vůbec netušíte, kdo je „padouch“ a kdo naopak hrdina. Pokud k tomu připočteme ještě i vcelku hororové vize apokalypsy, které mívá hlavní hrdina v okamžiku, kdy ho přepadnou bludy. Tak nám z toho vznikne velice povedený thriller.

Jistě, asi jste ve směs různě po internetu naráželi na nepříliš lichotivé ohlasy, ale mě se Inferno opravdu líbilo. A těch dvou hodin strávených u filmového plátna opravdu nelituji, právě proto ode mne dostává maximální ohodnocení 5 z 5 hvězdiček a mé vřelé doporučení. Pokud vám to nestačilo, tak snad vás přesvědčí alespoň trailer ZDE.  

Tajný život mazlíčků - Neočekávané dobrodružství napříč New Yourkem!

29.08.2016 13:08

Renaud a Cheney - Tajný život mazlíčků

Originální název: The Secret Life of Pets
Rok uvedení do kin: 2016 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 93 minut
Hlavní role: Louis C.K.

Co dělají mazlíci, když jsou sami doma? 

Max je ten nejšťastnější pes v celém New Yourku. Žije zde po boku své paničky celkem bezstarostný život. Pro svou Katie by udělal první poslední. Jenže ona musí každé ráno někam zmizet a vrátit se až ve večerních hodinách.  Pejsek na ní  celý den trpělivě čeká, či tráví čas s dalšími čtyřnohými svěřenci, kterých je v rušném městě opravdu plno. Idylickou pohodu klidného bytí však jednoho dne překazí Baron. Obří hnědá koule chlupů, kterou si Kate přivedla domů z útulku. No a prý je to něco jako bratr. 

Jenže to je Maxův dům a Maxova lidská kamarádka a on na tom nehodlá nic měnit. Takže si přirozeně s „přerostlou hordou chlupů“ nepadne do noty. Avšak jejich vzájemná nenávist je oba dostane do pořádných potíží a navíc opravdu daleko od teplého pohodlí domova. Dokáží v sobě dva psi najít tolik zalíbení, či snad vzájemného pochopení, aby spolu dokázali spolupracovat. Anebo jsou navždy ztraceni v rušném prostředí „Velkého jablka“ bez naděje na záchranu? Velká cesta, plná nástrah, nebezpečí, ba dokonce nových přátelství může začít!

***

Ať jste milovníci psů, či koček, na své si přijde každý!

Trápila vás někdy otázka, co dělají vaší čtyřnozí miláčci v okamžiku, kdy se za vámi přibouchnou dveře od bytu či domu? Že nemáte možnost, jak to zjistit? Nevadí! Filmový tvůrci ze studia Illumination Enterteiment, kteří vypustili na světlo světa třeba všemi známého padoucha Grua spolu s partičkou roztomilých Mimoňů, vám na to mile rádi odpovědí. A to dokonce s pořádnou dávkou humoru u kterého se ze srdce zasměje celá rodina. 

Možná vám bude po zhlédnutí této pohádky leccos připadat povědomé, jak by také ne. Celková zápletka s nalézáním ztraceného živobytí, či snad objevování nových kamarádů, to už tu někde bylo. Nemám snad pravdu? Co takový Hledá se Nemo, či snad jeho novější verze Hledá se Dory? Jenže mazlíčci v sobě mají něco víc, čím si vás absolutně získají. A to sice perfektní animace a bravurní nápad, který tu ještě opravdu nebyl!

***

Vtipné a rozttomilé zároveň? To tu ještě rozhodně nebylo!

Zvířecí hrdinové se svým tvůrcům vyvedli úplně na maximum, jsou totiž vtipní i milý zároveň. Pokud se k tomu všemu připočte propracovaný český dabing, tak se opravdu jedná o velkou dávku kvality. Navíc úvodní záběr americké metropole New Yourku je zkrátka a dobře naprosto dokonalý! Tenhle animovaný rodinný film nabízí zkrátka a dobře od každého něco. Díky tomu se budou v kině bavit opravdu všechny generace! Od špuntů až po ty vážné dospělé!

A už teď je jasné, že touhle prvotinou to rozhodně nekončí. Ba právě naopak! Studio oznámilo další pokračování, které má vtrhnout na filmová plátna někdy v průběhu roku 2018. Já jen doufám, že takto skvělé pojetí nám vydrží i do druhého dílu, který by snad mohl být i krapet lepší! No uvidíme! Možná jsem předpojatá, anebo jsem jen vášnivý milovník zvířátek, ale mě se film líbil. Proto mu s klidem v duši dávám 4 z 5 hvězdiček! Pokud se stále o návštěvě kina rozhodujete, snad vás přesvědčí alespoň tento trailer ZDE

Hledá se Dory - Vydejte se s námi zpět do hlubin oceánů!

06.07.2016 12:27

Andrew Stanton - Hledá se Dory

Originální název: Finding Dory
Rok uvedení do kin: 2016 
Jazyk originálu: Angličtina
Délka filmu: 103 minut
Hlavní role: Ellen DeGeneres

Pod mořskou hladinu a ještě mnohem dál!

Dory má ničím nerušený život, společně se svými přáteli klauny očkatými Merlinem a jeho synem Nemem. Dny ve Velkém bariérovém útesu. Jenže jednoho dne si Dory znenadání vzpomene na svou rodinu, kterou před časem zanechala někde na druhém konci oceánu. Stesk po domově ji nedá spát a tak se rozhodne přeplout celý oceán jen kvůli tomu, aby se pokusila najít to, co kdysi dávno ztratila. 

Hlasy minulosti dovedou Dory až do velkého akvarijního komplexu Marka Ebena pro zraněné ryby, který se nachází v Kalifornii. Jenže co teď? Dokáže se trojce malých mořských rybek popasovat s nástrahami lidského světa a zachránit své blízké? Cesta plná dobrodružství, nástrah a naděje může začít!

***

Nezapomenutelné dobrodružství. Které pravděpodobně zapomene!

Po více než třináctileté pauze jsme se konečně dočkali pokračování úspěšného, Oscarem oceněného animovaného snímku Hledá se Nemo. Ten vtrhl do vod kinematografické produkce v roce 2003 a stal se ihned filmovou jedničkou. Správná míra humoru, dobrodružství i ponaučení si rychle získala přízeň nejen malých diváků, ale i jejich doprovodu. Dnes se však mnohé změnilo, přestože režii i scénář si vzal na starost stejně jako před lety Andrew Stanton, v hlavní roli se nám však představí „ta malá modrá“ rybka jménem Dory. 

Hlavní postava nás tak rychle uvede do děje. Nastíní, co se vlastně v předešlých letech událo a čím se budeme zabývat nyní. Sotva se v tom stačíte zorientovat, už se spolu s našimi kamarády vydáváte na cestu do Kalifornie. Pro mě bohužel nic nového, nejenže vám všechny dějové zápletky přijdou povědomě stejné, ony skutečně obdobné jsou. Zatímco v Nemovi jsme měli možnost obdivovat krásy podmořského světa, tak v Dory tohle všechno přeskočíme vcukuletu a ocitneme se zase v akváriu. Tentokrát však bude o něco větší. Příběh nás totiž vezme do Perly zálivu Morro Bay v Kaliforniii, což je soustava akvárií odkud Dory pochází a kde se nyní snaží nalézt svou maminku a tatínka. 

***

Přestože děj mírně pokulhává, tak animované efekty jsou stále na špici! 

Ano přesně tak, vizuální stránka je opět zcela bezkonkurenční. Nechybí jí nápad, ba ani konkurenceschopnost. Pixar je zkrátka a dobře pořád ještě králem animací. Nicméně co se týče samotné dějové náplně, tak ta by zajisté ocenila i lepší propracovanost. Veškerá potíž je v tom, že Hledá se Dory, do značné míry kopíruje první díl a tak se divákovi nenabízí nic nového, co by už nebylo tak, či onak okoukané. Pokud bych to měla shrnout, tak se jedná v podstatě o víc než třináct let starý film, který jen dostal nový kabátek. Ovšem původní nadšení a originalitu toto pokračování alespoň z poloviny postrádá. 

Osobně mám za to, že první příběh rozhodně pokračování nepotřeboval, ale co se stalo, to se stalo. Ačkoliv moje recenze možná vyzní opravdu velmi negativně, tak vezte, že film není zdaleka tak špatný. Jedná se o klasickou letní oddechovku, kterou si náramně užije mladší publikum. To starší naopak ani neurazí, nicméně ani nenadchne. Klidně si na Dory zajděte a vezměte sebou i pár mladších sourozenců, kterým tenhle pixarovský počin vykouzlí úsměv na tváři. Za mě takový lepší průměr, nic ve zlém – 3.5 z 5 hvězdiček! Jo, a abych nezapomněla, tak ještě přikládám i českou upoutávku, kterou najdete ZDE