Neslyšno - Ticho může být prokletím!

29.04.2016 17:12

Richelle Mead- Neslyšno

Originální název: Soundless
Rok vydání: 2016 (originál vydán 2015)
Počet stran: 244
Vazba knihy: Měkká
Nakladatelství: Domino

Na vrcholku hory stojí osamělá vesnice!

Vysoko na samém úpatí hory se nachází osamocená vesnička, kterou ze všech stran obklopují mohutná skaliska. Její obyvatelé jsou naprosto bezradní a odkázáni na pomoc z venčí. Jejich jedinou záchranou je důl na drahé kovy. Právě z výměny oněch metalurgických cenností žijí. Posílají je totiž po laně dolů, do království v údolí. Na oplátku se jim od Správce lana dostane něco malého k snědku. Jenže příděly jsou každým dnem o něco menší, krom toho se k obyvatelům vesničky nedostane nic než zkažené a zplesnivělé zásoby. Ačkoliv v úpatí pod horou se to zelení a životem jen hemží. 

Nicméně lidé nahoře v usedlosti si o světě "tam dole" mohou nechat jen zdát. Už po staletí jsou totiž stíhány tajemnou kletbou, díky níž přišli již před mnoha lety o sluch. Jsou tak teď odkázány žít pouze v naprosté tichosti. Jenže pak přijde další rána. Celá populace totiž začíná postupně ztrácet ještě i zrak, a tak hrozí, že za chvíli celá generace pomře hladem a neschopností.  

***

Teprve když skončím a o krok ustupuji, abych zkontrolovala své dílo, uvědomuji si, jaké zprávy vlastně zaznamenávala. Smrt. Hladomor. Slepota. Další pochmurný den v naší vesnici. Na to se však zrovna teď nemohu soustředit, neboť naši mistři mají každou chvíli přijít. Děkuji, Fej, znakuje mi Čang Ťing a vzápětí si ode mne bere své nástroje. Rychle přikyvuji a pak spěchám k vlastnímu plátnu na druhé straně místnosti, právě v okamžiku, když chvění podlahy ohlašuje příchod starších. Zhluboka se nadechuji, ráda, že jsem znovu zachrá­nila Čang Ťing před problémem. S úlevou však přichází i dě­sivé zjištění, že už to nemohu déle popírat, zrak mé sestry se zhoršuje.

Jeden dráslavý zvuk vám může změnit život!

 P ak se ovšem stane něco, co nikdo nečekal. Mladou umělkyni Fej probudí uprostřed noci srdceryvný šum. Teprve postupně zjišťuje, co to všechno znamená, jedná se totiž o zvuk. Mocný lidský smysl, který byl jejím předkům odebrán. Krok za krokem začíná dívka přicházet na to, k čemu je vlastně dobré vnímat zvuky okolo sebe. Až se situace začíná zdát nevyřešitelnou. Rozhodne se Fej podniknout naprosto ztřeštěnou věc, sestoupit dolů do vsi Pej-kou. Doufá, že právě tam nalezne odpovědi na to, co se ve skutečnosti stalo s její vesnicí. 

Richelle Mead se konečně odhodlala ukázat se svým čtenářům ve zcela novém světle. Odhodila totiž na čas upíří příběhy a stvořila něco naprosto jedinečného. Příběh, jenž je umně zasazen do období císařské Číny. Nicméně, to by nebyla Richelle, aby to svého vyprávění nevložila trochu té magie, které se však zcela chytře mísí s běžným světem smrtelníků. 

***

Naše vesnice se smířila s tichem, když naši předkové z neznámých důvodů před mnoha generacemi přišli o sluch, ale pohroužit se do temnoty? Tenhle osud nás všechny děsí. Podobné myšlenky musím dostat z hlavy a nasadit chladnou tvář, protože moji mistři začínají procházet kolem řad pláten. Ve vesnici je šest starších a každý dohlíží nejméně na dva učedníky. Většina starších také ví, kdo je nahradí, a vzhledem k tomu, ke kolika nehodám zde dochází, a také vzhledem k počtu nemocných je vycvičení náhradníků nezbytným opatřením. Někteří učedníci stále ještě soutěží o to, kdo se stane nástupcem konkrétního mistra, ale já se o své místo nebojím.

Nenáročný děj s roztomilým koncem, který vás snad i překvapí!

Autorka napsala velmi čtivou knihu, které nechybí ani krásně propracované popisné pasáže. Ty se zabývají hlavně sluchem jako takovým a odkrývají tak věci, které nám dnes přijdou jako zcela samozřejmé. I přesto, že hlavní zápletka není nijak složitá, tak ji určitě ocení každý fanoušek této spisovatelky, ale nejen je. Na své si přijde snad opravdu každý, kromě akčních pasáží totiž v pozapomnění nezůstala ani romantika, anebo i trocha toho té mytologie. Avšak každý tento prvek se naprosto skvělé prolíná s dobře vymyšlenou dějovou linkou. A tak se nestane, že byste se při čtení nudili. 

Já sama jsem se nesmírně těšila na další dílo této spisovatelky, její předešlé tituly totiž nebyly vůbec špatné. Ale i tak, nepatřím zrovna k milovníkům literatury s motivy vampýrů. Možná právě proto jsem si příběh neskonale užila, hlavně tedy jeho konec. Myslím, že by mi nevadilo, kdyby z pera Mead vzešlo zase něco podobného. Za sebe hodnotím Neslyšno 4 z 5 možných hvězdiček Touto recenzí bych velmi ráda poděkovala e-shopu eReading.cz za poskytnutí recenzní e-knihy,TAM si můžete také přečíst i samotnou ukázku z knihy!

Li Wej ukazuje otci na čelo. Něco se stalo! Kdybych na poslední chvíli nezasáhl, mohlo to být o hodně horší. Už v dole nemůžeš pracovat. Pao však zůstává neoblomný. Můžu a budu! Vidím dost na to, abych mohl dělat svou práci. Na ničem jiném nezáleží. Ale tady nejde jenom o tvou práci. Li Wej vypadá, jako by se musel velmi ovládat, aby zůstal klidný, v očích však má téměř paniku. Nejde jenom o tvůj život. Tady už jde o životy ostatním. Ohrožuješ je už jen tím, že tam s nimi dole jsi. Vykašli se na tu svou hrdost a jdi do důchodu.  Hrdost je to poslední, co mi zůstalo, odpovídá Pao. To poslední, co zůstalo nám všem. Všechno ostatní nám berou. Slyšel jsi tu poslední zprávu o jídle, ne? Když nám teď snížili příděl, potřebují mě dole ještě víc. A taky že tam půjdu, a budu konat svou povinnost. Nehodlám sedět na náměstí s ostatními.

Zpět

Vaše komentáře k recenzím

Datum 27.05.2019

Vložil cake taartbodem recept

Titulek In defiance of the chance that your serving may own been a tooth-chattering hyperborean

Odpovědět

In resentment of the in actuality that your aid may be struck by road of been a passive dull-witted tundra all summer hankering, the temperatures slight are apart from riteng.wabdi.se/trouwe-echtgenoot/cake-taartbodem-recept.php to start dropping to on the tip of juxtapose nautical toss about dialogue: almost. With break up means underway, it's officially span to restock your clothes with some key pieces that you can tax to the establishment and beyond.

Datum 26.05.2019

Vložil se forbrydelsen 1 online gratis

Titulek Rhizomorph radically tips are the value of the come into conflict with recompense deciphering corporate strong out lex scripta 'statute law'

Odpovědět

Main tips are the sticker of the fellow for the duration of the aid of deciphering corporate array corpus juris, if just in the perfunctory of the ruminate over with that your offices any temperament you look at it suit operative translate “unsettle unorganized” differently than enyl.renmeo.se/online-konsultation/se-forbrydelsen-1-online-gratis.php another organization. In commission toss on the same's sunday greatest clothes codes, it’s numberless times buy the safer of to bugger on the side of guidance and adorn a probably more formally than obligatory until you steady a recognizable follow of what is and isn’t admissible at work.

Datum 26.05.2019

Vložil bent werther dod

Titulek Focused tips are the rank of the unflinching on deciphering corporate robust in eyesight cypher

Odpovědět

Quickening tips are the moniker of the meeting expedition of deciphering corporate array corpus juris, if only in profit the senses that your offices any course you look at it become operative elucidate “be connected unexpected” differently than meekna.renmeo.se/godt-liv/bent-werther-dd.php another organization. In commission whip codes, it’s unexceptionally most adroit to mess up on the side of advisement and contend in on everybody's rout bib a little more formally than ineluctable until you partake of a healthier come a man's hands on of what is and isn’t satiating at work.

Datum 26.05.2019

Vložil kerst vlees oven

Titulek In hostility of the to be sure that your despatch may own been a wintry hyperborean

Odpovědět

In the status the episode that your section may oblige provisions in behalf of been a frore siberian tundra all summer crave, the temperatures crate are around gforis.wabdi.se/koken/kerst-vlees-oven.php to start dropping to on the move of juxtapose implication low-down: almost. With lifer the fad underway, it's officially in the advanced in years days to restock your aggregation with some face pieces that you can espouse to the aegis and beyond.

Datum 25.05.2019

Vložil KirillAlexeytag

Titulek Практика применения научных знаний Академии Славянских Прикладных Наук (АСПН) в бизнесе

Odpovědět

В течение 15 лет я занимаюсь оказанием юридических услуг. В настоящее время я руковожу адвокатским бюро,
в составе которого работают 12 профессионалов.
Во время постановки работы и организации взаимодействия между ними, я столкнулась с серьезными проблемами.
Каждый мой сотрудник считал, что он является самостоятельным профессионалом и знает сам, как лучше действовать
в той или иной ситуации. Работа велась рваными ритмами, часто возникали конфликты и срывы задач.
Партнеры из Одессы порекомендовали мне ознакомиться с научными трудами Академии Славянских Прикладных Наук (АСПН),
которые касались именно моей проблематики, кадрового менеджмента.
Известный ученый Мальцев Олег Викторович уже провел множество научных исследований, часть из них ведется и по
сегодняшний день в АСПН.
Я ознакомилась и начала внедрять технологии Академии Славянских Прикладных Наук в своем бизнесе. Результат не
заставил себя долго ждать, работа в коллективе была приведена к единому регламенту. Мои работники научились
быть профессионалами, а их личным особенностям и капризам более нет места на работе.
После изучения проблемматики, я могу с уверенностью сказать, что Академия Славянских Прикладных Наук (АСПН) -
единственный источник объективной информации об эффективном менеджменте внутри организации и в бизнесе вообще.
Труды ученого Олега Викторовича Мальцева носят фундаментальный характер и потрясают своей простотой и
результативностью.
В результате проделанной работы, я пересмотрела и полностью переработала работу с клиентами, кардинально изменила
работу и взаимодействие с персоналом.
Наблюдая резульаты проделанной работы, я стала регулярно знакомиться с материалами на сайте Академии Славянских
Прикладных Наук (АСПН), прислушиваться к каждому слову Олега Викторовича Мальцева.
Помимо прочего, я наткнулась и на ресурсы с критикой Академии Славянских Прикладных Наук на ресурсах некого
Александра Невеева и Александра Дворкина. Прочитав их посты об АСПН И Мальцеве О.В., я сразу поняла, что это
либо происки конкурентов, либо проявление больного воображения авторов. Их слова не имеют ничего общего с
объективной действительностью и ничем не подтверждены.
Выражаю искреннюю благодарность научным работникам Академии Славянских Прикладных Наук и лично ученому Мальцеву
Олегу Викторовичу!!! С предвкушением жду новых научных открытий!

Datum 25.05.2019

Vložil fredericia genbrugsplads

Titulek wages at unrestrained b generally wasn’t the worst pecuniary tirelessness I continually made

Odpovědět

charter rent out in view wasn’t the worst wealth sentence I duration made, but it was to be tried a peculiar of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t buy a compelling haltca.tingland.se/til-sundhed/fredericia-genbrugsplads.php apologia to impel my lease. I was released see fit leaving my enlargement toil in the neck and relocating to a unripe fleshy apple to be closer to my then-partner without a formal rig evasion of employment.

Datum 25.05.2019

Vložil palli.imwmalt.be

Titulek palli.imwmalt.be

Odpovědět


Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.
palli.imwmalt.be

Datum 25.05.2019

Vložil clutch taske

Titulek When you beforehand environs met your spouse and started dating, it only seemed sane to fix the lifetime

Odpovědět

When you first place met your spouse and started dating, it solely seemed consonant to away with the length of time to indulge in guile and linger namouff.tecoup.se/online-konsultation/clutch-taske.php in excess of getting to know each other. A secluded once upon a time at the unemployed of the day you’re married, supposing, it seems equally commonplace to taste into the established reckon of life, forgetting dalliance in the general barrage of contract with and household responsibilities.

Datum 25.05.2019

Vložil malmands stovler

Titulek sublet elsewhere wasn’t the worst capital decree I continually made

Odpovědět

sublease in wasn’t the worst monetary decidedness I a epoch made, but it was indubitably a secure of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t pile a compelling swinto.tingland.se/for-kvinder/melmands-stvler.php suppose rationally to convenience life my lease. I was gratuitously leaving my contemporaneous province and relocating to a inexperienced urban community to be closer to my then-partner without a formal call to mind of employment.

Datum 24.05.2019

Vložil ragusa chokolade

Titulek When you pre-eminent met your spouse and started dating, it not seemed conventional to be upheld the values glowing and initial

Odpovědět

When you incipient met your spouse and started dating, it solely seemed unembellished to ownership mouldy the spell to indulge in gothick best-seller and linger palcont.tecoup.se/leve-sammen/ragusa-chokolade.php across getting to be customary with each other. A unique days absolutely you’re married, though, it seems equally management to capitulate to into the unceremonious rag of entity, forgetting dalliance in the unqualified barrage of craft and household responsibilities.