Lord John a důvěrná záležitost - I bohatí mají své mouchy!

26.07.2017 18:51

 

Diana Gabaldon - Lord John a...

Originální název: Lord John and...
Rok vydání: 2017 (originál vydán 2003)
Počet stran: 288
Vazba knihy: Vázaná
Nakladatelství: Omega

Tichou společností otřese vražda!

Léta páně 1753 byly plné okázalého bohatství, přetvářky a touhy po přežití. Právě v takovémto světě se setkáváme s Lordem Johnem, majorem armády jejího Veličenstva anglické královny.  John se stane svědkem šokující události, jenž potká snoubence její mladší sestřenky. Zdá se, že pověstný gentleman trpí smrtelnou, nakažlivou chorobou – neštovicemi.  Grey tomuto musí přijít na kloub a zabránit tak nejen budoucí svatbě, ale i veřejnému ponížení jeho rodiny. Londýnská společnost má totiž velké uši a jakékoliv drby jsou pro ní vítaným rozptýlením.

Jenže, co čert nechtěl, Johnovo soukromé pátrání v důvěrné záležitosti náhle přeruší podivuhodná vražda jeho přítele ve zbroji. Vysokého důstojníka někdo brutálně napadl a poté zabil. Jenže, proč by někdo něco takového dělal? Na povrch začínají vyplouvat hrůzná tajemství a podezření. Byl snad jeho druh špionem ve francouzských službách? Major musí tohle složité klubko intrik a tajemství rozklíčovat, na a pokud možno nepřijít o svou vlastní hlavu!

„Pryč, kde?“ zeptal se ostře Grey „Vrátí se?“

„O, jo. Jen si šla promluvit s knězem o pohřbu. Vy budete o její ztrátě vědět, předpokládám?“ Scanlonovy oči přelétly z jednoho důstojníka na druhého. Jako by posuzoval jejich záměry. „Samozřejmě“ řekl krátce Stubbs, otrávený nepřítomností paní O´ Connelové. Neměl nejmenší přání jejich pochůzku protahovat. „To je, proč jsme přišli. Vrátí se brzy?“

Ach, o tom bych nemohl říci, pane. Mohlo by to chvíli trvat.“ Muž vstoupil do světla ze dveří. Ve středních letech, všiml si Grey, se stříbrnými nitkami v pečlivě stažených vlasech, ale dobře stavěný a s přitažlivou, hladce oholenou tváří a tmavýma očima. 

Nic není takové, jaké se na první pohled jeví!

O Lordu Johnovi a důvěrné záležitosti se opravdu hodně mluví, vlastně se není ani čemu divit, vždyť její autorkou je samotná Diana Gabaldon.  Vy všichni ji zajisté budete znát hlavně díky jejímu bestselleru Cizinka, na jehož motivy byl natočen i stejnojmenný seriál. Pro mě byl však příběh Johna prvním seznámením s touto spisovatelkou a musím podotknout, že vskutku zdařilým. Musím se přiznat, že jsem ani netušila, do čeho vlastně jdu, střílela jsem na slepo. Zaujala mne anotace a já se rozhodla dát knize šanci.

Vskutku detektivní román zasažený do prostředí anglické smetánky má své nepopiratelné kouzlo. Musím říci, že při čtení jsem kolikrát pomýšlela na jiného britského detektiva Pana Holmes. On a John mají vskutku podobný styl uvažování, jsou detailisté a shůry nic jim neunikne. Ačkoliv se jednalo o detektivku, tak bohužel postrádala trochu toho napětí a větší příliv akce. Nemohu si pomoci, ale přišlo mi, že se děj místy až zbytečně vlekl. 

V pondělí přišel Grey ke snídani pozdě. Hraběnka už dávno dojedla a odešla, ale u stolu seděla jeho sestřenka Olivia. Neformálně oděna do mušelínového plédu a s vlasy v copu spadajícími na záda otevírala dopisy a ukusovala z toustu.

„Šla jsi spát pozdě?“ řekl a kývl na ni, když vklouzl na židli. „Ano“. Zívla a roztomile si malou ručkou zakryla ústa. „Večírek u lady Quintonové. Co ty?“

„Nic tak zábavného, obávám se.“ Po dlouhém a blaženě osvěžujícím spánku strávil večer v domě Bernarda Sydella tím, že poslouchal nekonečné stížnosti na nedostatek disciplíny v moderní armádě, morální slabiny mladších důstojníků, lakotnost politiků, kteří očekávají, že se války budou bojovat bez náležitého vybavení, krátkozrakost současné vlády, nářky nad odchodem Pitta z pozice premiéra – ačkoliv když byl ve funkci, bylo mu tak nemilosrdně spíláno – a podobné poznámky ve stejném duchu. 

Hit tohoto léta, který vám nesmí uniknout!

Velký plus patří naopak postavám, jelikož ty jsou zpracovány opravdu bravurně a to nejen hlavní charaktery. Diana zachází opravdu do drobných detailů a ukazuje nám nejen tu světlou stránku šlechticů, ale i tu odvrácenou tvář, kterou by oni sami nejraději před zraky ostatních zcela skryly. Díky tomuto vyšperkovanému popisu a jazyku, jímž je celé dílo psané působí kniha opravdu velice realistickým dojmem.

Trochu mne mrzí celé zakončení napínavé zápletky, to totiž, alespoň na mně působí zbytečně unáhleným dojmem. A ten otevřený konec, co mi to děláte? Takhle si budu kousat nehty nedočkavostí, dokud mi nenaservírujete druhý díl. Doufám, že bude brzy! Sečteno a potrženo, hodnotím 4. hvězdičkami z 5. možných a říkám vám, že si to zkrátka musíte přečíst!  Prostřednictvím této recenze bych chtěla velmi poděkovat e-shopu KNIHY DOBROVSKÝ za poskytnutí recenzního výtisku! TAM si knihu můžete také koupit a to za velmi dobrou cenu, která se rozhodně vyplatí!

„Ano?“ Sklenice v Greyově ruce bykla rudá, ne zlatá, jako by obsahovala archivní víno jménem Schilder, zářivou látku barvy krve. Ale pak uviděl stoupající bublinky a uvědomil si, že ohňostroje změnily barvu, a že světlo kolem nich zrudlo a zbělelo a znovu zrudlo a francouzskými dveřmi k nim zavanul pach kouře, jako by stáli uprostřed bombardování.

„Zrovna jsem mluvil s tím německým chlapem, von Namtzenem. Chce, abys šel s ním a byl tak nějak součinný s jeho regimentem. Už o tom mluvil s Vojenskou kanceláří, tvrdí. Zdá se, že k tobě začal chovat velkou úctu, Greyi.“

Zpět

Vaše komentáře k recenzím

Datum 30.07.2017

Vložil TheMelorry (srdceknih.blogspot.cz)

Titulek Skvělá kniha :)

Odpovědět

Moc pěkná recenze, mě se kniha taky hodně líbila a pokračování se už teď nemůžu dočkat. :))

Datum 30.07.2017

Vložil Nasťa

Titulek Re: Skvělá kniha :)

Odpovědět

Děkuji moc, taky se na pokračování docela dost těším! :)

Datum 28.07.2017

Vložil Eliz

Titulek walletofinfinity.blogspot.cz

Odpovědět

tohle není úplně můj šálek čaje, ale recenze se ti moc povedla :)

Datum 30.07.2017

Vložil Nasťa

Titulek Re: walletofinfinity.blogspot.cz

Odpovědět

Každý jsme jiný.. :) Děkuji moc za pochvalu! :)

Datum 28.07.2017

Vložil Luca

Titulek To vypadá super!

Odpovědět

Páni, dle té recenze to vypadá skvěle, píšu si na seznam přání! :D

Datum 30.07.2017

Vložil Nasťa

Titulek Re: To vypadá super!

Odpovědět

Určitě si ji přečti, stojí za to! :)